Veš, kaj dihaš?

Projekt se osredotoča na kakovost zraka, ki pomembno vpliva na okolje in zdravje ljudi. Povišane koncentracije delcev (PM) različnih velikosti v zraku lahko resno ogrozijo zdravje, še posebej pri ranljivih skupinah, kot so posamezniki z dihalnimi obolenji, nosečnice, otroci in starejši. Slovenija se zaradi svojih geografskih in podnebnih značilnosti sooča z izrazitim problemom onesnaženja zraka, kar predstavlja resen izziv za javno zdravje in okolje.

Projekt temelji na inovativni metodi participacije in ozaveščanja, ki vključuje izvajanje meritev kakovosti zraka, s posebnim poudarkom na delcih PM, v različnih slovenskih mestih, predvsem na manjših urbanih območjih. Cilj projekta ni zgolj spremljanje onesnaženosti zraka, temveč tudi ozaveščanje o vplivih slabe kakovosti zraka na zdravje ter spodbujanje ukrepov za njegovo izboljšanje na podlagi rezultatov merilne kampanje.

Cilji in rezultati projekta:
  • Aktivno vključiti širšo javnost v raziskovalni proces prek kampanje ljubiteljske znanosti.
  • Pridobiti podatke o kakovosti zraka na izbranih lokacijah v manjših urbanih območjih ter pripraviti predloge ukrepov za zmanjšanje ravni delcev.
  • Zasnovati izobraževalne dejavnosti za mlade in druge ciljne skupine, ki bodo osvetlile kakovost zraka in njen vpliv na zdravje, z ustvarjanjem gradiv in izvedbo delavnic.
  • Povečati ozaveščenost o problematiki onesnaženosti zraka z delci prek raznolikih komunikacijskih aktivnosti.

Trajanje projekta: januar 2025–december 2025

Projekt sofinancirata Eko sklad in MOPE.