Kampanja ljubiteljske znanosti: Skupaj za čistejši zrak

V času, ko okoljski izzivi postajajo vse bolj pereči, je sodelovanje lokalnih skupnosti ključnega pomena pri iskanju učinkovitih rešitev. V okviru projekta Veš, kaj dihaš? bomo izvedli kampanjo ljubiteljske znanosti, s katero želimo aktivno vključiti širšo javnost v raziskovalni proces. Cilj je,  da postanejo soustvarjalci sprememb. Kampanja bo zajemala prebivalce manjših urbanih območij, in sicer Škofljice, Domžal in Vrhnike, kjer bomo izvajali meritve kakovosti zraka.

Kaj je kampanja ljubiteljske znanosti?

Gre za pobudo, ki bo povezala prebivalce Škofljice, Vrhnike in Domžal pri spremljanju in razumevanju kakovosti zraka v njihovem okolju. S pomočjo kolektivnega kartiranja (ang. collective mapping) bomo skupaj oblikovali zemljevid merilnih točk, ki bo odražal dejanske potrebe in zaznave lokalne skupnosti.

Zakaj je pomembno?

Kakovost zraka neposredno vpliva na naše zdravje in dobro počutje. Z aktivnim vključevanjem prebivalcev v raziskovalni proces ne bomo le izboljšali natančnosti meritev, temveč tudi povečali ozaveščenost o vplivu onesnaženosti zraka, spodbudili aktivno sodelovanje pri iskanju rešitev ter pridobili vpogled v okoljske izzive skozi perspektivo tistih, ki v teh okoljih živijo.

Kako bo potekala kampanja?

  • Zbiranje predlogov za merilna mesta: Prebivalci bodo lahko prek spletnega orodja Canvis.app predlagali lokacije, kjer menijo, da je onesnaženost zraka problematična. Povezave do kampanje: Škofljica, Domžale, Vrhnika
  • Doseg prebivalcev: Kampanjo bomo izvajali prek družbenih omrežij, kjer bomo ciljali na prebivalce Škofljice, Domžal in Vrhnike. Z dopisi in neposredno komunikacijo bomo k sodelovanju povabili različne interesne skupine, zlasti ranljive, kot so vrtci, šole in domovi za ostarele, ter tako spodbudili vključenost in okoljsko ozaveščenost.
  • Analiza zbranih podatkov: Na podlagi prejetih predlogov bomo izvedli analizo podatkov in določili kritična območja za meritev kakovosti zraka. To nam bo omogočilo učinkovito in natančno izvajanje raziskave.

Cilj kampanje

Naš cilj je ustvariti kolektivni zemljevid merilnih točk, ki bo temeljil na potrebah skupnosti in prispeval k boljšemu razumevanju okoljskih izzivov. Na ta način bomo pridobili kakovostne podatke za izbiro merilnih mest, kar bo omogočilo relevantno osnovo za oblikovanje učinkovitih ukrepov za izboljšanje kakovosti zraka ter prispevalo h krepitvi ozaveščenosti o pomenu čistega zraka.

 

Projekt sofinancirata Eko sklad in MOPE.